Główne zalety systemów sterowania oświetleniem

Sztuczne światła to chleb powszedni dzisiejszego świata. Od zimnych żarówek oświetlających dom po światło z ekranów telewizorów i telefonów komórkowych. Na szczęście systemy sterowania oświetleniem są coraz bardziej w zasięgu każdego z nas. Z ich pomocą można ograniczyć niepożądane skutki zanieczyszczenia światłem, oraz obniżyć rachunki za energię. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego opłaca się zainwestować w inteligentne oświetlenie.

Czym są systemy sterowania oświetleniem?

Znane również jako inteligentne oświetlenie, są to połączone ze sobą systemy ściemniania, które umożliwiają kontrolę i regulację intensywności światła w pomieszczeniach i na zewnątrz. Pierwotnie stosowane w celach estetycznych, obecnie istnieje wiele korzyści z posiadania systemu sterowania oświetleniem w domu.

Badania Wydziału Medycyny Prewencyjnej Uniwersytetu Koreańskiego, w których zestawiono studia przypadków dotyczące wpływu sztucznego światła na zdrowie ludzi, doprowadziły do następujących wniosków:

Ekspozycja na sztuczne, jasne światło w nocy hamuje wydzielanie melatoniny, wydłuża opóźnienie rozpoczęcia snu i zwiększa czujność. Niestabilność spowodowana przewlekłą ekspozycją na sztuczne światło może mieć negatywny wpływ na funkcje psychologiczne, sercowo-naczyniowe czy metaboliczne.

Główne zalety systemów sterowania oświetleniem

1. Zmniejszenie zmęczenia oczu

Dzięki inteligentnej automatyce oświetleniowej możesz zaprogramować oświetlenie sypialni tak, aby w nocy miało cieplejszy, bardziej miękki odcień, co sprzyja komfortowi przed snem. Dodatkowo, możesz ustawić światła zgodnie z wykonywaną czynnością, aby zmniejszyć zmęczenie oczu, bóle głowy i zmęczenie.

2. Poprawa jakości snu

Naukowcy z Lighting Research Centre w Rensselaer Polytechnic Institute stwierdzili, że już 2 godziny ekspozycji na światło z ekranów przed snem mogą znacząco wpłynąć na produkcję melatoniny przez organizm. Zaprogramowane systemy oświetleniowe mają tę wielką zaletę, że mogą przekształcić chłodne światło w ciepłe, tworząc sprzyjające środowisko. Dodatkowo mogą one regulować ilość światła emitowanego przez ekrany urządzeń domowych. W https://najpopularniejsze.pl znajdziesz więcej skutecznych metod poprawiających jakość snu i samopoczucia w ciągu dnia.

3. Oświetlenie selektywne

Posiadanie w domu systemu sterowania oświetleniem zapewni komfortowe i doskonale oświetlone otoczenie. Nie potrzebujesz takiej samej ilości światła używanego w salonie jak w sypialni.

4. Oszczędność energii

Oprócz komfortu i jakości oświetlenia generowanego przez tego typu systemy, przyczyniają się one również do oszczędności energii w domu. Dzieje się tak dlatego, że spełniają one pewne cechy i standardy, które pozwalają im przyczynić się do realizacji programów zrównoważonego rozwoju, takich jak certyfikacja LEED.