Jak światło wpływa na nasz sen?

Choć niektórzy chwalą się, że potrafią zasnąć w każdych warunkach, w kilku badaniach stwierdzono, że spanie przy świetle nie pozwala dobrze wypocząć, a w dłuższej perspektywie może mieć inne poważne skutki dla zdrowia. Środowisko, w którym śpisz, jest bardzo ważne. Trzeba zwrócić na to szczególną uwagę. Jednym z kluczowych elementów jest ekspozycja na światło, przed, w trakcie i po śnie.

DLACZEGO ŚWIATŁO TAK BARDZO NA NAS WPŁYWA?

Przed zaśnięciem jesteśmy narażeni na działanie światła, które zazwyczaj pochodzi z żarówki lub światła emitowanego przez urządzenia elektroniczne, które mamy w pobliżu. A to światło docierające do oczu daje mózgowi błędną informację, że jeszcze nie pora na sen. Podwzgórze – czyli część mózgu odpowiedzialna za wydzielanie hormonu snu – melatoniny, nie zaczyna się wydzielać i dlatego cały sen jest opóźniony. Jeśli dodatkowo światło jest włączone przez całą noc, to możliwe reperkusje zwiększają się.

W nocy na przemian przechodzimy przez dwie bardzo różne fazy, sen N-REM i REM, aż do momentu przebudzenia. Sen non-REM staje się coraz głębszy. Otóż przy świetle stwierdzono, że jest mniej faz tego głębokiego snu, który tak naprawdę jest najbardziej regenerujący i najlepszy dla nas. Badania wykazały również, że występuje więcej mikroprzebudzeń, gdy podczas snu jest włączone światło. Wszystko to sprawia, że sen jest lżejszy, a organizm nie „restartuje się” tak jak powinien.

KOLOE ŚWIATŁA MA ZNACZENIE

Kolor światła również może w mniejszym lub większym stopniu wpływać na wydzielanie melatoniny. Światło niebieskie jest najbardziej stymulujące, ma większą długość fali i jest w stanie tłumić melatoninę nawet przy niewielkim natężeniu, czyli gdy światło jest bardzo przytłumione. Jeden z przykładów: światło, które oświetla niektóre urządzenia elektroniczne, gdy są w stanie czuwania. To światło może hamować melatoninę, nawet jeśli wygląda jak maleńka kropka światła.

Z kolei światło czerwone ma mniejszy wpływ na sen. Gdy natężenie światła jest silne, wtedy nie ma różnicy, czy jest to kolor czerwony, czy niebieski, czy jakikolwiek inny. Wydzielanie melatoniny i tak jest zmniejszone.

CO NALEZY ZROBIĆ, ABY ZREDUKOWAĆ ŚWIATŁO?

  • Unikaj korzystania z urządzeń elektronicznych emitujących światło co najmniej dwie godziny przed zwykłym czasem snu.
  • Jeśli musisz zostawić na noc włączone przyciemnione światło, czerwone światło nie wpływa tak bardzo na hormon snu. Przed snem przebywaj w otoczeniu o ciepłym, przytłumionym świetle (unikaj jarzeniówek). Jeśli cierpisz na bezsenność, tutaj znajdziesz wszystkie sposoby na walkę z bezsennością.
  • Śpij w ciemności, nie pozostawiając włączonego sztucznego światła ani telewizora.
  • Opuść żaluzje lub użyj rolety, jeśli nie można uniknąć zanieczyszczenia światłem z ulicy.