Jak prać pościel z bawełny?

Sypialnia jest dla nas ważnym pomieszczeniem, to w niej relaksujemy się po całym dniu, dlatego powinniśmy zadbać aby nasz wypoczynek był wykorzystany w 100% procentach. Jednym z istotniejszych elementów w sypialni jest pościel. Decydując się na zakup kompletu na łóżko bierzemy pod uwagę wzór, materiał oraz rozmiar, natomiast powinniśmy również zwrócić uwagę na to w jaki sposób możemy czyścić naszą pościel, dzięki temu sprawimy że komplet pozostanie w świetnym stanie nawet po długim okresie użytkowania.

Pościel bawełniana bardzo często gości w naszych sypialniach, bawełna jest to bardzo wytrzymały oraz łatwy w konserwacji materiał, poniżej kilka praktycznych porad jak prać pościel z naturalnej bawełny:

  • Bawełniany komplet możesz prać w pralce w temperaturze 40-60°C – dokładną temperaturę sprawdzisz na metce produktu.
  • Zapnij guziki lub zamek błyskawiczny oraz wywiń komplet na lewą stronę, unikniesz wtedy uszkodzenia tkaniny.
  • Zostaw w pralce trochę „luzu”, jeśli pralka będzie pełna, pościel może nie doprać się do końca
  • Posegreguj tkaniny pod względem ich rodzaju, koloru oraz dopuszczalnej temperatury prania.

Przed praniem koniecznie zapoznaj się z metką załączoną od producenta, nie każdy bawełniany komplet możemy prać w tej samej temperaturze, zapoznajmy się również z informacją jakich detergentów możemy używać aby nie uszkodzić tkaniny, dzięki temu sprawimy że komplet pozostanie w świetnym stanie przez długi czas.

Jak często prać pościele z bawełny?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak często prać pościel. Częstotliwość prania jest uzależniona od wielu czynników, wpływ na to ma pora roku, stopień zabrudzenia oraz swoich osobistych preferencji. Pranie posłania na łóżku raz na dwa tygodnie jest wystarczające, w zależności od kilku czynników powinniśmy zdecydować powinniśmy robić to częściej:

  • Spanie bez bielizny
  • Dzielenie łóżka z zwierzęciem domowym
  • Mocne pocenie się podczas snu
  • Nadmierna aktywność podczas wypoczynku
  • Stan skóry

Suszenie i prasowanie

Większość materiałów możemy suszyć w suszarce bębnowej, jednak przed tą czynnością zasięgnijmy rady u producenta (taka informacja jest umieszczona na metce). Pościel możemy wysuszyć również metodą tradycyjną, aby uniknąć zagnieceń rozwieśmy poszwę oraz poszewki w taki sposób aby zwisały z sznurka i rozprostowały się pod własnym ciężarem. Jeśli to możliwe wykorzystajmy otwarte przestrzenia i zapewnijmy odpowiednią cyrkulację powietrza. Starajmy się unikać bezpośredniego padania na materiał promieni słonecznych.

Bawełna wymaga prasowania, wyprasowany komplet prezentuje się nie tylko znacznie ładniej ale również dzięki temu usuniemy drobnoustroje oraz zarazki z powierzchni poszewek. Do prasowania bawełnianego materiału możemy użyć zwykłego żelazka, prasujemy na lewej stronie, partiami od środka do brzegów. Zarówno przed prasowaniem jak i praniem zapoznajmy się z przepisem konserwacji dołączonym przez producenta, unikniemy wtedy przypadkowego uszkodzenia materiału.