12 prostych sztuczek, które sprawią, że Twój dom będzie większy

Czujesz, że Twoje mieszkanie lub dom są zbyt małe? Wiedz, że nie jesteś sam. Większość ludzi czuje, że posiada zbyt małą przestrzeń ograniczającą ich funkcjonowanie. Marzą o nowym lokalu, w którym mogliby wszystko stworzyć od zera. Niestety tylko ułamek z nas może pozwolić sobie na nowy dom lub mieszkanie. Jak zatem możesz przekształcić obecne wnętrza, by stały się większe? W tym artykule podamy aż 12 praktycznych sztuczek, jak możesz sobie poradzić, by zwalczyć ten problem.

1. Dekorowanie ścian
Puste ściany zwracają uwagę już na samym wejściu do wnętrza. Istnieje wiele możliwości wypełnienia tej przestrzeni. Pustą ścianę możesz udekorować lustrami, obrazami, fototapetami tworzącymi iluzję powiększającą twoje wnętrze.

2. Mieszanie stylów
Zadbaj o proste wnętrze – to rada, którą na pewno już słyszałeś. Jest ona rozsądna, ale nie ogranicza się tylko do zastosowania jednego stylu we wnętrzu, ponieważ może sprawić, że wszystko stanie się monotematyczne. Odpowiednie łączenie kolorów i obiektów we wnętrzu na pewno polepszy jego widok i optycznie powiększy pomieszczenie.

3. Wykorzystaj przestrzeń do sufitu
Większość osób dekorujących wnętrza skupia się głównie na linii wzorku. Przez to pomijają ważną część przestrzeni, jaka może zostać wykorzystana. Gdy posiadasz mały pokój zadbaj, by wykorzystać jego każdy centymetr i gdy chcesz w nim umieścić szafę uczyń, by sięgała ona od podłogi aż po sufit. Innym sposobem jest wybranie piętrowego łóżka.

4. Antresola
Posiadając dość wysokie pokoje, takie zwykle dostępne są w kamienicach, możesz wywołać w nich antresolę. Jest to świetny sposób na wykorzystanie tej przestrzeni jako miejsca do spania. Dzięki temu zapewnisz dodatkową przestrzeń na meble i inne dodatki. Zadbaj także o dobre oświetlenie na antresoli, ponieważ zwykle jest to dość zabudowane miejsce, do którego dociera mała ilość światła słonecznego.

5. Elementy dekoracyjne
Powiększenie przestrzeni i dodanie lekkości wnętrzu zapewniają delikatne, pastelowe kolory oraz ich odcienie. Stosuj drobne elementy dekoracyjne takie jak stawiane ramki ze zdjęciami, małe doniczki z kwiatami.

6. Wykorzystaj strychów
Strych to miejsce dostępne głównie dla osób mieszkających w domkach jednorodzinnych. Jest to przestrzeń, o której nie możemy zapominać. Strych jest idealnym miejscem do przechowywania części naszych ubrań, na przykład gdy zmienia się pora roku na wiosenną, możemy tam wynieść grube kurtki zimowe, buty górskie i inne części garderoby. Wykorzystujmy te przestrzeń do przechowywania, zamiast zagracać wnętrze w mieszkaniu.

7. Linia wzroku
Jedną z możliwości na szybką zmianę wnętrza jest skorzystanie z porady polegającej na przejściu się po pokoju i zwróceniu uwagi na funkcjonalność poszczególnych mebli i innych elementów. Kolejnym krokiem jest wymyślenie, jak można poprzestawiać meble, by zwiększyć jeszcze bardziej przestrzeń i funkcjonalność. Jedną z powszechnych sztuczek jest łączenie mebli w poszczególne grupy.

8. Neutralny kolor
Podstawą w osiągnięciu przestronnego wnętrza jest jasna paleta kolorów i dobre oświetlenie. Jeśli nie czujesz się dobrze, w takich wnętrzach zawsze możesz wybrać inny kolor i uzupełnić pomieszczenie o naturalne materiały, takie jak drewno lub kamień.

9. Podwójna funkcjonalność
Chcąc uzyskać jeszcze większą przestrzeń można wykorzystać sprytne sposoby do przechowywania rzeczy. Jedną z ciekawszych opcji jest nabycie łóżka do sypialni posiadającego u spodu wysuwane szuflady. Innym sposobem okazują się pufy, które po podniesieniu siedzenia skrywają wolne miejsce do przechowywania.

10. Rogi w pokojach
W większości domów rogi pokoi są najmniej wykorzystywanymi miejscami. Warto zadbać, by zostały one właściwie zagospodarowane – stawiając tam szafę, tworząc narożny regał na książki, stojącą lampę. Istnieje wiele możliwości na dobre wykorzystanie tego miejsca.

11. Meble składane, modułowe
Kiedyś meble składane wydawały się nudne. Dziś okazuje się, że trend na składane lub modułowe meble powraca, głównie ze względu na małe mieszkania. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że nasze meble mogą w szybki sposób ulec zmianie – złożeniu, jak choćby stół składany, albo przeistoczyć się w zupełnie inny mebel.

12 Otwarty plan
Najefektywniejszym sposobem powiększenia przestrzeni jest pozbycie się ścian. Oczywiście to rozwiązanie jest dostępne tylko dla tych, u których burzenie ścian nie wpłynie na całą konstrukcję budynku. Dzięki temu światło swobodnie rozejdzie się po całym domu, rozjaśni go i sprawi, że będzie wyglądało bardziej przestronnie.