LEDy dzienne – istotne zagadnienia

LEDowe oświetlenie dzienne auta, czyli światła dzienne są typowym ważnym dodatkiem nowoczesnych pojazdów. Oświetlenie to montowane jest już seryjnie i znajduje się w lampie. Pozornie tego typu światła mogą wydawać się mało istotne, ale zwiększają one dostrzegalność pojazdu i to nawet w dzień. W przypadku tego typu świateł bardzo ważnym jest też i to, że zużywają one niewiele energii elektrycznej, a energia elektryczna w typowym samochodzie musi zostać wytworzona przez silnik spalinowy, który sprawia, że alternator produkujący prąd pracuje.

Jednym słowem energia ta pochodzi z paliwa, które wlewamy do baku samochodu, dlatego dobrze, że w ciągu dnia świecą LEDy, bo to opcja dość oszczędna i bardzo trwała. Tego typu oświetlenie można też zainstalować w autach, które mają lampy na standardowe żarówki. Takie oświetlenie może być w wersji uniwersalnej do każdego modelu aut, ale wtedy trzeba się nakombinować z dokładaniem takich listw z diodami LED, bo trzeba zainstalować je w sposób zgodny z prawem. Mowa tu o tym, że takie oświetlenie musi znajdować się dostatecznie wysoko, czyli w miejscach, które dość sztywno określają przepisy.

Miejsca te nie zawsze są osiągalnymi w łatwy sposób. Mowa tu o tym, że trzeba w dziwny sposób nacinać plastikowy zderzak lub demontować pewną część ozdobnej listwy na zderzaku. Modyfikacje tego typu to dość skomplikowana praca dla kogoś kto nie wie jak nacinać zderzak, po to by zainstalować dzienne światła typu LED. Dlatego ludzie nie znający się na montowaniu elementów tego typu powinni raczej zlecić taką pracę warsztatowi specjalizującemu się w tych modyfikacjach lub zainwestować w oświetlenie LED dedykowane do konkretnego modelu samochodu. Oświetlenie tego typu musi być opcją z homologacją i z tej właśnie przyczyny jest dość drogie, ale warto zapłacić więcej, bo taki zestaw to także dodatkowa instalacja elektryczna bardzo dobrze pasująca do konkretnego modelu samochodu. Jednym słowem te drogie LEDy bardzo dobrze pasują do otworów technicznych w danym samochodzie i dlatego można je zamontować samemu we własnym garażu lub przed nim.

Tego typu montaż jest bardzo łatwy, bo nie trzeba nożykiem technicznym nacinać zderzaka, wystarczy jedynie przykręcić te lampy w przewidziane do tego miejsca i podłączyć okablowanie zgodnie z instrukcją dołączoną do zestawu LEDów dziennych. Wbrew pozorom to niewiele pracy, a auto po tego typu modyfikacji przejdzie badania techniczne, bo oświetlenie to znajduje się dokładnie tam gdzie powinno i dlatego montaż tego dodatkowego oświetlenia można uznać za pracę bardzo łatwą.